TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Naukowo



Już po raz dziewiąty Dolnośląski Festiwal Nauki odwiedzi Ziemię Kłodzką (5-6.10). W programie 20. edycji kilkadziesiąt różnorodnych wydarzeń, które poprowadzą profesorowie, naukowcy, lekarze, wojskowi i pasjonaci. Tym razem gościem specjalnym będzie eksplorator i odkrywca źródeł Amazonki – Jacek Pałkiewicz.


DFN to cykl wydarzeń popularnonaukowych organizowanych raz do roku przez wyższe uczelnie Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane. Wydarzenie skupia pasjonatów nauki, kultury, sztuki oraz zjawisk otaczającego nas świata. Inauguracja 20. edycji festiwalu odbyła się 21 września w Wielkiej Sali wrocławskiego ratusza. Na październik zaplanowano sesje wyjazdowe w kilku miastach Dolnego Śląska, m.in. w Legnicy, Wałbrzychu, Jeleniej Górze, Głogowie oraz Bystrzycy. Tegoroczna edycja festiwalu upłynie pod hasłem Nauka bez granic.
W programie bystrzyckiej części DFN-u znajdują się wykłady, warsztaty, dyskusje, wycieczki, pokazy, konkursy oraz koncerty. Zajęcia prowadzą wybitni specjaliści w swoich dziedzinach: astronomowie, lekarze, naukowcy, wojskowi, podróżnicy. Tym razem duża część propozycji dotyczyć będzie naszego wschodniego sąsiada - Rosji. Tegoroczne wydarzenie zainauguruje czwartkowy wykład dotyczący zagrożeń bezpieczeństwa kraju, który poprowadzi Zbigniew Grobelny, adiunkt Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie (5.10, godz. 11.00 - aula ZSO, ul. Sempołowskiej 13). W tym samym dniu, o godz. 17.00, z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, PSM (ul. Okrzei 34) zaprasza na koncert. Kolejną atrakcją festiwalu będzie piątkowa (6.10, godz. 20.00 - ZSO, ul. Sempołowskiej 13) wycieczka z astronomem Grzegorzem Konopackim, który opowie o gwiazdach i gwiazdozbiorach. Jednym z najciekawszych wydarzeń festiwalu będzie spotkanie z podróżnikiem Jackiem Pałkiewiczem, który
opowie o swojej pasji (5.10, godz. 18.00 – MGOK, ul. Wojska Polskiego 20). Na wszystkie festiwalowe spotkania wstęp jest wolny (liczba miejsc jest ograniczona, dlatego warto zapisać się na wybrane wykłady i spotkania). Szczegółowe informacje i numery telefonów kontaktowych na stronie www.festiwal.wroc.pl


Wybrane pozycje festiwalu:
Zespół Szkół Ogólnokształcących, ul. Sempołowskiej 13
* Tundra bez tajemnic – 5.10, godz. 9.00, sala nr 102.
* Życie i kultura rdzennej ludności Tundry Bolszeziemielskiej – 5.10, godz. 10.00, sala nr 106.
* Ogrzewanie i klimatyzacja domu lodem – 5.10, godz. 11.00, sala nr 106.
* Woda – najbardziej niezwykła substancja na Ziemi (wykład i pokaz) – 5.10, godz. 12.00, sala nr 12.
* W dziczy świata (pokaz autorstwa Macieja Hawrylaka) – 5.10, godz. 9.00, aula.


Jacek Pałkiewicz – dziennikarz i podróżnik. Odkrywca źródeł rzeki Amazonki. Jest członkiem rzeczywistym Królewskiego Towarzystwa Geograficznego. Pracował jako inspektor kopalni diamentów w Sierra Leone i kopalni złota w Ghanie. Odbył i kierował wieloma wyprawami międzynarodowymi. Współpracował z rosyjskim Centrum Szkolenia Kosmonautów. Uczy elitarne jednostki specjalne strategii przetrwania w odmiennych strefach klimatycznych. Jest autorem kilkunastu książek oraz filmów dokumentalnych, publikuje reportaże w licznych magazynach europejskich. Współpracuje m.in. z Newsweekiem i Rzeczpospolitą.




Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

20 kwietnia 2024
Imieniny obchodzą:
Czesław, Agnieszka, Marian, Czech

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej