TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Festiwalowy sierpień



Ziemia Kłodzka to region obfitujący w nietuzinkowe wydarzenia kulturalne. W Dusznikach odbędzie się 66. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, w Kudowie 49. Festiwal Moniuszkowski, a w Lądku 3. Festiwal Krystyny Jandy.


66. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski Duszniki Zdrój (5-13.08)


To wielkie święto muzyki poważnej wpisane zostało w program kulturalny Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej. Jego inauguracja odbędzie się tradycyjnie w pierwszy piątek sierpnia (5.08, godz. 20.00) recitalem laureata II nagrody XVI Konkursu im. F. Chopina w Warszawie – Austriaka Ingolfa Wundera. To nie jedyny zeszłoroczny triumfator warszawskiego konkursu goszczący w tym roku w Dusznikach. W środę (10.08., godz. 19.00) w Dworku Chopina wystąpi pochodzący z Moskwy Lukas Geniusas, który na warszawskim konkursie otrzymał również II nagrodę. Dwa dni wcześniej (7.08., godz. 20.00) swój recital zagra zwyciężczyni ubiegłorocznych zmagań – Rosjanka Yulianna Avdeeva. Pianistka jest drugą (po Argentynce M. Argerich) kobietą, która zwyciężyła w tym prestiżowym konkursie. Ostatniego dnia festiwalu (13.08, godz. 20.00) wysłuchamy gry młodego Rosjanina Daniila Trifonova, który stanął na najniższym podium ubiegłorocznego konkursu.
W poniedziałek (8.08., godz. 16.00) usłyszymy utwory Chopina w wykonaniu włoskiej pianistki Leonory Armellini. Artystka to odkrycie zeszłorocznego konkursu im. F. Chopina. Komentatorzy Programu II Polskiego Radia okrzyknęli ją Mistrzynią Poetyki Chopinowskiej.
Ciekawym wydarzeniem festiwalu będzie występ-maraton japońskiego pianisty. Yukio Yokoyama jest zdobywcą rekordu Guinnessa na największą liczbę utworów wykonanych przez jednego artystę solo w ciągu 24 godzin. W Dusznikach Yokoyama wystąpi po raz drugi.
Równie ciekawie zapowiada się środowy recital (10.08, godz. 16.00) polskiej pianistki Aleksandry Świgut, uczennicy prof. Piotra Palecznego - dyrektora artystycznego dusznickiego festiwalu. Artystka jest laureatką międzynarodowych konkursów pianistycznych w Nowym Orleanie (USA), Ettlingen (Niemcy), Enschede (Holandia). W czwartek (11.08, godz. 16.00) przed publicznością wystąpi ubiegłoroczny laureat I Nagrody Konkursu im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy – Edward Kunz. Niezwykle interesującym wydarzeniem będzie recital Giovanniego Bellucci (12.08, godz. 20.00). Jego nagranie wypowiedzi Franciszka Liszta z oper Verdiego i Belliniego zostało uznane przez magazyn muzyki klasycznej Diapason, za jedno z dziesięciu najlepszych nagrań Liszta w historii. W środę (10.08, godz. 22.00) odbędzie się koncert zespołu wokalnego Voice Factory (utwory Chopina w nowej aranżacji przygotował dla zespołu dawny lider Novi Singers - Waldemar Parzyński). Podczas festiwalu usłyszymy również ulubieńca dusznickiej publiczności Nikolaia Luganskiego (11.08, godz. 20.00).
Jak zwykle festiwalowi towarzyszyć będą Kursy Mistrzowskie prowadzone przez wybitnych profesorów. W tym roku wykładowcami będą: prof. Jan Gottlieb Jiracek von Arnim, prof. Irena Poniatowska oraz prof. Andrea Bonatta. Ten ostatni wystąpi przed dusznicką publicznością w środę (9.08, godz. 16.00) w kościele pw. św. Piotra i Pawła.
Szczegółowy program dostępny na stronie www.chopin.festival.pl


49. Festiwal Moniuszkowski Kudowa Zdrój (18-20.08)


Arie i pieśni Moniuszki odtwarzane będą codziennie o godz. 9.00 w Parku Zdrojowym. Jako pierwsze (18.08) odtworzone zostaną nagrania znakomitego tenora Bogdana Paprockiego. W kolejnych dniach usłyszymy głos basa-barytona Bernarda Ładysza i tenora Wacława Domienieckiego. Pierwszego dnia festiwalu, o godz. 10.30, w Sali Koncertowej odbędzie się wernisaż wystawy Joanny Tumiłowicz Śpiewnik domowy Stanisława Moniuszki, a zaraz po nim rozpoczną się warsztaty wokalne. Usłyszymy liczne dzieła kompozytora w wykonaniu młodych solistów. Również warsztaty będą odbywały się codziennie o godz. 10.30, a każdy z występów wzbogacą opowieści o muzyku przygotowane przez Sławomira Pietrasa.
Na czwartkowe popołudnie (18.08, godz. 16.00, Osiedle Fabryczne - Rondo Tkacza) zaplanowano Koncert Promenadowy. Wystąpią tenorzy: Dymitr Fomenko, Sylwester Kostecki i Adam Zdunikowski oraz Kapela Zamku Kórnickiego Castle Brass. Uroczysta inauguracja festiwalu odbędzie się w czwartkowy wieczór (godz. 20.00, Teatr pod Blachą) Turniejem Tenorów Polskich. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Jerzego Koska oraz soliści: Dymitr Fomenko, Maciej Komandera, Sylwester Kostecki, Marek Szymański, Adam Sobierajski, Paweł Sobierajski, Tomasz Tracz i Adam Zdunikowski.
Atrakcjami kolejnego popołudnia (19.08) będą: wernisaż wystawy Ryszarda Sumary Malarstwo inspirowane muzyką polską (godz. 17.00, Dom Pracy Twórczej Cyganeria, ul. 1 Maja 29) oraz recital wokalny sopranu Iwony Hossa (godz. 19.00, Teatr Zdrojowy). O godz. 21.30 (Teatr pod Blachą) rozpocznie się Galowy Wieczór Baletowy – Muzyka polska tańczona nocą.
Dwudziestego sierpnia o godz. 12.00 w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego (ul. Słoneczna 15) odbędzie się koncert muzyki sakralnej Stanisława Moniuszki w wykonaniu chóru Sta Allegro. O godz. 14.30, spod Urzędu Miasta wyruszy barwny Korowód Moniuszkowski. Pół godziny później na scenie kudowskiej Muszli Koncertowej pojawi się Kapela Zamku Kórnickiego. Po występie muzyków miasto zaprasza do Parku Zdrojowego na doroczny Piknik Moniuszkowski. Ostatnim punktem programu będzie operetka Franciszka Lehára Kraina Uśmiechu (godz. 20.00, Teatr pod Blachą). Publiczności zaprezentują się soliści, chór i orkiestra z Teatru Muzycznego w Łodzi.


3. Festiwal Krystyny Jandy Lądek Zdrój (24-28.08)


Trzecia edycja festiwalu rozpocznie się przeglądem filmów z udziałem Krystyny Jandy. Prezentacje odbędą się 24, 25 i 27 sierpnia o godz. 19.15 (Kinoteatr, ul. Orla 7). Repertuar w kalendarzu imprez, str. 8-9. W piątek (26.08, godz. 20.00) odbędzie się spotkanie z cyklu Przyjaciele Krystyny Jandy. W tym roku, prowadzący je Sławomir Pietras rozmawiać będzie z przyjaciółką i córką aktorki - Marią Seweryn. Artystka ukończyła warszawską Akademię Teatralną, jednak swoją pierwszą ważną rolę zagrała jeszcze zanim rozpoczęła studia. Wystąpiła u boku Daniela Olbrychskiego w filmie Kolejność uczuć w r eżyserii Radosława Piwowarskiego. Za kolejną rolę w filmie Matka swojej matki otrzymała już nagrodę - Srebrną Statuetkę Leliwity na tarnowskich spotkaniach filmowych. Do tej pory aktorka występowała na deskach Teatru Powszechnego i Teatru Rozmaitości m.in. w sztukach Shopping and Fucking oraz Hamlet. Dziś artystka szefuje warszawskiemu Och-Teatrowi.
Na zakończenie festiwalu (28.08, godz. 20.00) obejrzymy kultowy spektakl Biała bluzka z Krystyną Jandą w roli głównej. Monodram oparty na opowiadaniu Agnieszki Osieckiej, to historia miłości w realiach stanu wojennego. Emocje głównej bohaterki Elżbiety (w tej roli K. Janda) odkrywamy dzięki tekstom dziesięciu najważniejszych piosenek Osieckiej. Spektakl, w nowej, ponadczasowej adaptacji Magdy Umer, opowiada o życiowych outsiderach, próbujących odnaleźć się w otaczającej ich rzeczywistości. Informacje na temat programu i biletów na www.ladek.pl lub pod nr tel. 74 8146562.


Ewa Chalecka




Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

29 kwietnia 2024
Imieniny obchodzą:
Rita, Donata, Robert, Roberta, Bogusław, Hugon, Piotr

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej