
Miłośnicy Sudetów Wschodnich mogą powitać wiosnę na szlaku. Polecamy wyjątkową podróż Szlakiem Kurierów Solidarności w Górach Złotych. Trasy wzdłuż granicy polsko-czeskiej dawniej stanowiły azyl dla przeciwników komunistycznego reżimu, dziś zachwycają pejzażami i uczą najnowszej historii.
W Karkonoszach, szlak biegnący granicznym grzbietem nazwano Drogą Przyjaźni Polsko-Czechosłowackiej. Graniczne pasma pokryte gęstą siecią ścieżek turystycznych stanowiły miejsce spotkań opozycjonistów, dając im jednocześnie alibi w postaci tzw. turystyki stosowanej. W przeciwieństwie do otwartych przestrzeni, patrolowanie szlaków przez służby graniczne było znacznie trudniejsze. Jednak Droga Przyjaźni nadawała się jedynie do organizowania spotkań osób o mało znanych nazwiskach. Dlatego działacze pomyśleli o Sudetach Wschodnich. Do podgórskich miejscowości dojeżdżały autobusy (z Kłodzka i Wrocławia), co więcej szlaki w Górach Złotych i Masywie Śnieżnika w wielu miejscach łączą się z ich czeskimi odpowiednikami. Tutejsze trasy były w niewielkim stopniu uczęszczane, co powodowało rozleniwienie funkcjonariuszy WOPu. Miejsca spotkań wytypowano posługując się numerami słupków granicznych. Sprawdzali je studenci wyposażeni w zaświadczenia z dziekanatu, informujące o prowadzeniu badań seminaryjnych w ramach praktyk terenowych. Każdemu ze słupków nadano żeńskie imię, a dniem spotkań była zawsze sobota (godz. 12.00). Wystarczyło zadzwonić, nawet na podsłuchiwany numer telefonu i podać krótką informację, np. Anita przyjeżdża 27 września. Zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie nie było nieporozumień. System funkcjonował bezbłędnie od wiosny 1987 roku, aż do ostatniego przerzutu, 18 listopada 1989 roku.
Na górskich szlakach spotykali się także legendarni działacze. Kiedy objęli urzędy państwowe rozpoczęli realizację idei, które narodziły
się właśnie na górskim szlaku (m.in. projekt Grupy Wyszehradzkiej).
W marcu 1990 roku na Przełęczy Karkonoskiej odbyło się pierwsze spotkanie Lecha Wałęsy, ówczesnego Przewodniczącego NSZZ Solidarność, z Vaclavem Havlem Prezydentem Federacji Czesko- -Słowackiej. Jesienią tego samego roku zorganizowano cykl akcji Otwórzcie Granice. W pierwszych dniach września na Przełęczy Okraj Prezydent Havel, w towarzystwie ministra spraw zagranicznych - Jiřiho Dientsbiera, podniósł graniczny szlaban. Niestety tuż po zakończeniu manifestacji szlaban ponownie opadł na długie lata.
Celem Szlaku Solidarności jest przybliżenie społeczeństwu historii współpracy polskich, czeskich i słowackich działaczy opozycji demokratycznej w II połowie lat 80-tych minionego wieku. Spacerowy charakter ścieżek oraz infrastruktura szlaku sprawiają, że jest on dostosowany do potrzeb nie tylko zaawansowanych piechurów, ale także kuracjuszy i ludzi w podeszłym wieku (fragmenty tras są przystosowane dla osób niepełnosprawnych).
W 2007 roku otworzono pierwszy etap Szlaku Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej z Lądka Zdroju do Javornika. Od listopada 2010 r. cały szlak jest już dostępny dla zwiedzających. Szczegółowe informacje na temat projektu oraz tras dostępne są na www.szlakkurierow.pl.
Ewa Chalecka
Podziel się tym co czytasz:





< Powrót do listy artykułów