TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Ziemia Kłodzka - Turystyka piesza - nordic walking


Lubisz dużo chodzić i chcesz, aby codzienne spacery stały się bardziej efektywne, przyjemniejsze i pożyteczne dla organizmu? Spróbuj Nordic Walking. Sport rodem z Finlandii podbił już serca miłośników zdrowego stylu życia na całym świecie. Uprawia się go również na Ziemi Kłodzkiej.

Nordic Walking to nic innego jak chodzenie z kijami. Wartość solidnego kija podczas wędrówki doceniali już starożytni pielgrzymi, jednak głównym motorem narodzin Nordic Walking stali się trenujący latem narciarze. W celu utrzymania dobrej kondycji, zwłaszcza siły rąk, używali oni kijów podczas długodystansowych marszy. Pod koniec lat 80? XX wieku Nordic Walking podbił serca Skandynawów. W Polsce pojawił się kilka lat później.

Dzięki zastosowaniu specjalnych kijów o odpowiedniej długości nasza sylwetka podczas marszu jest idealnie wyprostowana i lekko skierowana ku przodowi. Odpychanie się kijkami pozwala na spotęgowanie pracy mięśni grzbietu i ramion oraz rozluźnienie okolicy barków. Podpieranie się sprawia, że środek ciężkości jest zoptymalizowany, a nogi i kręgosłup nie są narażone na obciążenia. Nordic Walking jest elementem rehabilitacji przy schorzeniach kończyn dolnych (zwłaszcza stawów kolanowych) oraz kręgosłupa. Dzięki zwiększonemu dotlenieniu organizmu chodzenie z kijami korzystnie wpływa na układy oddechowy i krążenia. Warto dodać, że w porównaniu do zwykłego marszu, podczas uprawiania Nordic Walking spalanie w naszym organizmie zwiększa się z 280 do 400 kalorii na godzinę.

Lekkie i wytrzymałe kije do Nordic Walking wyposażone są w pasek przy rękojeści. Do marszu po terenach miękkich i po śniegu stosuje się kije zakończone wąskim kolcem. Na asfalt lub inne twarde nawierzchnie należy zakładać tzw. "asfaltowe łapki", które amortyzują uderzenie kija o grunt. Najlepszą metodą doboru długości kijów jest zgięcie ręki przysuniętej do boku ciała pod kątem 90 stopni. Wysokość, na której znajdzie się wysunięta w ten sposób ręka będzie odzwierciedlała odpowiednią długość kija. Można również posłużyć się współczynnikiem długości kija, który wynosi 72% wzrostu. Koszt kijów waha się od 100 do 400 zł.

Nordic Walking jest sportem łatwym. Trzeba pamiętać jedynie o tym, by ruch nóg i kijów był naprzemienny, a więc wysuwając do przodu prawy kijek jednocześnie robimy wykrok lewą nogą. Kijek wbijamy pod kątem ok. 60 stopni, tak by ustawił się on równolegle do nogi zakrocznej.

Pierwsze kroki z kijami najlepiej stawiać pod okiem instruktora Nordic Walking. Na terenie Ziemi Kłodzkiej przybywa specjalistów z tej dziedziny, a niektóre pensjonaty, oferują lekcje spacerowania z kijami. Pierwszy trening nie powinien trwać dłużej niż 30-40 min, potem dystans i czas spaceru zależeć będzie już tylko od naszych możliwości. Przyjemnych wędrówek po Ziemi Kłodzkiej - oczywiście z kijami.



Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa

< powrót

13 października 2024
Imieniny obchodzą:
Gerald, Edward, Teofil, Honorata

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej